8 zaskakujących zastosowań dla odkurzacza

Bez względu na to, czy kochasz, czy nienawidzisz swojego odkurzacza, może on zrobić znacznie więcej niż tylko usunąć kurz i brud z podłóg i dywanów. Ponieważ masz maszynę, która wykorzystuje ssanie do przechwytywania bałaganu, oto osiem zaskakujących zastosowań dla działania odkurzacza w całym domu.

Dla większości z tych zadań, będziesz potrzebował raczej odkurzacza klasycznego lub odkurzacza pionowego, który zawiera wąż z różnymi przystawkami lub odłączany przenośny odkurzacz ręczny, niż prostego odkurzacza podłogowego pionowego. Do niektórych zadań dobrze sprawdzi się również mniejszy odkurzacz ręczny.

Wychwytywanie nadmiaru sierści zwierząt domowych

Zadaniem odkurzacza jest zebranie wszystkich włosów zwierząt domowych, które przykleiły się do dywanów i walają się po podłogach z twardego drewna. Ale możesz go również użyć do odkurzenia pościeli Twojego zwierzaka i usunięcia sierści z kołder i narzut zanim wrzucisz je do pralki. Nadmiar sierści w pralce jest jednym z głównych winowajców powodujących zatory, przecieki i awarie pomp wodnych.

Istnieją również przystawki, które można zakupić, aby pomóc w pielęgnacji psa poprzez szczotkowanie i odsysanie luźnej sierści, ale pamiętaj, aby nigdy nie robić niczego, co sprawi, że Twój zwierzak poczuje się niekomfortowo.

Skuteczna kontrola szkodników

Badania przeprowadzone przez Ohio State University wykazały, że częste odkurzanie zabija 96 procent pcheł (dorosłych i larw) w domu. Odkurzacz jest również doskonałym sposobem na usunięcie z materacy roztoczy i komórek skóry ludzkiej, którymi się żywią.

Wąż odkurzacza i narzędzie szczelinowe to również świetny sposób na dotarcie i złapanie pająków lub komarów, które gromadzą się w kątach sufitu. Po tym, jak owady znikną, przymocuj do narzędzia czystą białą szmatkę z gumką, aby pozbyć się pajęczyn i kurzu.

Odświeżanie tapicerki, poduszek i dywanów

Poza usuwaniem kurzu, okruchów i brudu, Twój odkurzacz i pudełko sody oczyszczonej mogą zdziałać cuda w usuwaniu zapachów i rozjaśnianiu tkanin. Po prostu posyp sodą oczyszczoną obficie tapicerkę, poduszki i dywany. Wmasuj ją lekko wilgotną gąbką lub mopem.

Pozwól, aby soda oczyszczona pozostała na powierzchni przez co najmniej godzinę, a następnie odkurz ją. Będziesz zdumiony, jak bardzo jaśniejsze tkaniny mogą wyglądać.

Zmniejsz ilość alergenów wewnątrz pomieszczeń

Regularnie odkurzaj parapety okienne i szczeliny pomiędzy ekranami zewnętrznymi a szybami okiennymi, aby zapobiec gromadzeniu się alergenów. Do odkurzania ekranów okiennych i drzwiowych używaj szczotki do kurzu, aby usunąć pyłki i kurz. Nie zapomnij również o odkurzeniu zasłon i wszelkich zabiegów okiennych.

Odzyskaj drobne przedmioty

Jeśli upuściłeś coś małego, jak kolczyk, gwóźdź lub śrubkę za trudnym do ruszenia meblem, chwyć za pomocą odkurzacza. Przymocuj kawałek siatki lub starej rajstopy na końcu narzędzia szczelinowego za pomocą gumki. Wyceluj w zagubiony przedmiot, a ssanie odkurzacza zatrzyma go na siatce, dzięki czemu będziesz mógł go odzyskać. To idealny sposób na szybkie odnalezienie nawet najmniejszych rzeczy. Rób to od razu po zgubieniu, aby w przyszłości nie zapomnieć o tym i nie wciągnąć zagubionych rzeczy podczas kolejnego sprzątania.

Wyłapuj kurz zanim się rozprzestrzeni

Zanim przystąpisz do dodatkowego sprzątania, użyj w odkurzaczu szczotki do zbierania kurzu na abażurach, książkach, oprawach oświetleniowych, żaluzjach, a nawet liściach roślin. Wcześniejsze usunięcie kurzu zapobiegnie powstawaniu smug i zacieków. Co więcej – kurz gromadzi się praktycznie wszędzie, dlatego też odpowiedni dodatek do odkurzacza sprawi, że sprzątanie w różnych zakamarkach stanie się łatwiejsze.

Czyste urządzenia kuchenne

Nie, Twój odkurzacz nie wyczyści lodówki ani nie usunie tłuszczu z płyty kuchennej, ale może Ci pomóc w kuchni. Dla każdej z tych porad, ZAWSZE najpierw odłącz urządzenie od zasilania przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy.

  • Użyj odkurzacza, aby usunąć kurz z cewek i skraplacza lodówki. Twoja lodówka będzie pracować bardziej efektywnie i utrzymywać temperatury zimniejsze i bardziej stabilne.
  • Usuń okruchy z przestrzeni między urządzeniami i blatami za pomocą narzędzia do usuwania okruchów. Utrzymywanie okruchów pod kontrolą pomoże zapobiec inwazji owadów.
  • Zapobiegaj małym pożarom, używając odkurzacza do usuwania okruchów z odłączonych od prądu tosterów i kuchenek tostowych.
  • Po uruchomieniu automatycznego cyklu czyszczenia piekarnika, użyj odkurzacza, aby zebrać wszelkie pozostałości popiołu.

Zapobiega domowym pożarom

Używanie odkurzacza jest idealnym sposobem na usuwanie kłaczków, które bardzo często zapychają otwory wentylacyjne i sprawiają, że nie działają one skutecznie. Jeśli chcesz wyczyścić elektryczny wentylator – pamiętaj, żeby najpierw odłączyć go od prądu. Koniecznie czyść te sprzęty regularnie.

Podsumowanie

Jak widzisz Twój odkurzacz ma wiele zastosowań. Niektóre z nich pewnie znałeś, a niektóre są nowością. Koniecznie wykorzystaj odkurzacz na miarę jego możliwości i pozbywaj się wszelkiego rodzaju kurzu, roztoczy i innych brudów z Twojego domu. Sprawdź gdzie kupić odkurzacz bezprzewodowy. Każdy odkurzacz ma inne dodatki, dlatego przed zakupem sprawdź koniecznie, który z nich będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz