Co możemy nabyć do ogrodu? Ozdoby i dodatki

Słowo skwer nie zawsze świadczy to samo. Słowem tym określa się dużo, niejednokrotnie nadzwyczaj od siebie różnych miejsc. Nazywa się tak zarówno małe kawałki ziemi, położone tuż przy domkach jednorodzinnych lub blokach, jak oraz duże połacie terenu okalającego pałace lub ewentualnie dworki. Te drugie to gigantyczne ogrody, jakie bez przesady można by wskazać mianem parków. Są one wyraźnie dziełami sztuki, nad którymi pracowały rzesze ludzi – od projektantów krajobrazu oraz ogrodników, po pracobiorców wykonujących ciężką i żmudną pracę.

Nijak mają się one do niedużych ogródków, w których zasianych jest parę tylko typów roślin otaczających mały trawnik. Te drugie służą wyłącznie zaspokajaniu niedużych wymogów jej posiadaczy, jacy używają je, aby spędzać w nich letnie wieczory. Nie widać w nich artystycznej myśli, która cechuje zaplanowane z dużym rozmachem królewskie oraz pałacowe duże ogrody, w których wolno znaleźć sztuczne skały – wypróbuj sztuczne skały i głazy do ogrodu. Na podstawie tych dwóch totalnie ambiwalentnych przykładów jesteśmy w stanie wysnuć wniosek, że słowo „ogród” ma wiele odcieni oraz jest używane w wielu różnych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny. Trzeba niemniej jednak postawić pewną granicę i odróżnić ogród od ogródka i parku. Znaczenia tych słów nie należy nikomu objaśniać – wszystkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem prezentowanych przez siebie budynków.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż w procesie powstawania pojedynczych ogrodów bierze udział więcej osób niż ogrodnik i jego pomocnicy. Nim te ekipy będą zdołały rozpocząć swoją pracę, muszę mieć pojęcie, co, gdzie i jak zrobić. Słowem – muszą posiadać projekt ogrodu oraz dokładne wytyczne z akcesoriami typu sztuczne skały – bogata oferta sztucznych skał. Te zaświadczenia z kolei musi im dostarczyć projektant krajobrazu, innymi słowy jednostka, jaka zawodowo zajmuje się tego rodzaju pracą. Wykorzystując ze swojej wiedzy oraz umiejętności, przygotowuje on dokładne plany tego, co oraz w jakich miejscach ogrodu ma się znaleźć. Musi on także wiedzieć, jakie części parków czy ogrodów będą w znacznie większym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych, a które – w mniejszym o obsadzić je słusznymi gatunkami roślin. Działa on według zarządzeń właściciela terenu, jaki jest jego zleceniodawcą.

Dodaj komentarz