Co wypada wiedzieć o pożyczkach oraz finansach?

Aktualnie już praktycznie nikt nie otrzyma w naszym kraju kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, żaden bank nie proponuje konsumentom takiego rozstrzygnięcia. Pozostają w takim razie kredyty udzielane w euro i w naszej rodzimej walucie – złotówce.

Niemniej jednak od 1 stycznia 2012 roku, po rekomendacji wydanej bankom przez Komisję Nadzoru Finansowego, a dotyczącą udzielania kredytów hipotecznych, coraz trudniej jest pozyskać tego rodzaju kredyt. Największe zaostrzenia zostały zastosowane wobec kredytów hipotecznych udzielanych w euro, wobec tego także już tylko 11 instytucji bankowych udziela tego rodzaju kredytów w euro. Poza tym banki stosują różnorodne swoje utrudnienia do dostępu do euro, jak chociażby niezwykle wysokie progi zyskowne członków familii (jeden z banków wskazał nawet pułap płac na 11 000 złotych netto). Co poniektóre tez banki dają kredyty w euro jedynie tym familiom, gdzie chociaż jednakże jednostka zarabia naturalnie w tej walucie.

Do tego Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła śladowe procentowe kwoty, jakie powinien uskutecznić kredytobiorca, jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny – po więcej uprzejmie zapraszamy na kredyt gotówkowy bez zaświadczeń 20 ofert – get-money.pl. I tak rata kredytu zaciągniętego w euro nie może przekroczyć 42 procent przychodu netto kredytobiorcy, w trakcie gdy w kredycie hipotecznym zaciągniętym w złotych ten próg jest na wielkości 50 procent, jeżeli postać zarabia poniżej średniej krajowej i na wysokości 65 procent dochodu netto, jeśli wynagrodzenie jest na poziomie wyższym niż średnia krajowa.

Chcą zdobyć kredyt gotówkowy – także zostały zaostrzone kryteria jego przyznania. Następne zalecenie KNF-u to zwiększenie kwoty kapitału, wyznaczanego przy wyliczeniu wysokości kredytu, może być wyższe o 20 procent, oprócz tego też zalecono podwyższyć stopę oprocentowania kredytu hipotecznego do przynajmniej takiej, jaka obowiązuje w danym banku przy udostępnianych pożyczkach złotówkowych. Po kwitowaniu poszczególnych obostrzeń dotyczących kredytów hipotecznych udostępnianych w euro okazuje się, że niejednokrotnie wzięcie kredytu w rodzimej walucie jest mnóstwo korzystniejsze dla kredytobiorcy niż korzystanie w tym wypadku z euro.

Dodaj komentarz