Podobne artykuły

 • Sondaż: Większość Szwajcarów przeciwna zniesieniu abonamentu rtv

  59 proc. Szwajcarów nie chce zniesienia obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego, o czym zadecydować ma wyznaczone na 4 marca referendum - poinformowały na piątek szwajcarskie media powołując się na wyniki sondażu koncernu prasowego Tamedia.

 • Fakt: Staż będzie wliczany do emerytury?

  Jak podaje dzisiejszy "Fakt", czeka was kolejna reforma emerytalna. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska proponuje, by nie tylko wiek, lecz także staż pracy zebrany kapitał był warunkiem przejścia na emeryturę. Senior miałby dożywotnio wypłacane świadczenie, jeśli przepracuje co najmniej 15 lat!

 • Elektrownia jądrowa będzie budowana

  Elektrownia jądrowa będzie na Polsce budowana, kończą się prace nad przygotowaniem modelu finansowego dla tego projektu - poinformował na czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

 • Czerwińska ministrem finansów. Emilewicz ministrem przedsiębiorczości technologii

  We wtorek prezydent powołał Teresę Tatianę Czerwińską na stanowisko ministra finansów. Od 7 czerwca 2017 r. Czerwińska pełniła funkcję podsekretarza stanu na Ministerstwie Finansów. Nowa minister urodziła się na 1974 roku na Dyneburgu na Łotwie (wtedy ZSRR).

Opublikowany przez Magdalena Skowron | 2018-11-06

Ekologiczne samochody

W obecnych czasach duży nacisk kładzie się na dbanie o środowisko tak, aby przyszłe pokolenia miały gdzie mieszkać.

Główne zanieczyszczenia powodowane są przez katastrofy ekologiczne, przemysł ciężki i w mniejszym stopniu przez liczne samochody na drogach. 
O ile samochody elektryczne mają zerową emisję spalin, to silniki benzynowe i wysokoprężne już tak ekologiczne nie są. Starsze pojazdy lub stare autobusy czy ciężarówki często po ruszeniu z miejsca pozostawiają za sobą ogromną czarną chmurę dymu z rury wydechowej. Inżynierowie starają się wprowadzać ulepszenia do aut, m. in. katalizatory i filtry DPF, które mają pomagać oddzielić te najbardziej trujące gazy i wypuszczając tylko znikome ilości zanieczyszczeń. 
Skład spalin powinien być co roku sprawdzany podczas okresowych badań technicznych pojazdu. Inny układ mający wpływ na ekologię środowiska to klimatyzacja samochodowa. Gdy jest szczelna skutecznie chłodzi wnętrze pojazdu w gorące dni. W dni zimne i deszczowe natomiast pomoże usunąć parę z szyby czołowej zwiększając bezpieczeństwo i widoczność. Co w przypadku niesprawności układu klimatyzacji? Czynnik, którym jest napełniony system, będzie wyciekał poprzez przewody lub skraplacz, dostając się w ten sposób do atmosfery. 
Producenci prześcigają się w badaniach w coraz to bardziej proekologicznych czynnikach chłodzących, tak aby w razie awarii nie ucierpiało środowisko. Jak widać należy dbać o stan techniczny naszego pojazdu niezależnie od tego czy ma dwadzieścia lat czy jest to nowy egzemplarz z salonu.
Więcej o filtrach DPF dowiesz się ze strony Diagnostic Car.

Zobacz to na zdjęciach:

filtry dpf
klimatyzacja samochodowa