Fabrykacja kawy i jej klasyfikacja – jaki rodzaj zakupić?

Kawę uprawia się wyłącznie w co niektórych państwach. Jest to jednak niezmiernie dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakątku na ziemi pijemy kawę. Rzecz jasna robimy to na różne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie spożywają, nie piją, wyraźnie jej nie ubóstwiają. Jednak to tylko od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu lub taką kawę będziemy pić. Jeżeli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów oznacza to, iż musi być produkowana w ogromnych ilościach – i tak także jest w rzeczywistości. Każdego roku wytwarza się aż 7 milionów ton kawy. To rzeczywiście dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są niesłychanie różne. Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z kawą o wiele bardziej gorzką czy taką, której smak był nieomalże słodkawy. Kawę trzeba umieć przygotować – wypróbuj kawa z Boliwii. Czasem taki napój nie jest zbyt rozkoszny – musimy go dobrze przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy niesłychanie rozmaite kawy. Zapakowane są one w różne opakowania, pudełeczka, woreczki. Czasami niesłychanie długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą odpowiednią. Aby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy analogiczne do siebie w smaku, jednak są także i takie absolutnie różnorodne.

Kawę można poddać klasyfikacji. Rekomenduje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, jakie są liofilizowane. W Polsce najpopularniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Wypada było sprowadzać je z zagranicy – a to niekiedy było niezwykle zawiłe.

Kupowało się więc kawy w ziarnach i przyzwoicie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, żeby uzyskać stosowną strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je. Nie mogły być nazbyt drobne, jakkolwiek i nazbyt grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Obecnie mamy nadzwyczaj wielki wybór kaw. Są różnorodne smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz