Jakim sposobem działa skrzynia w samochodzie?

Kluczowym zagadnieniem skrzyni biegów jest optymalne zużytkowania mocy silnika. To ona gwarantuje nam uzyskanie najwyższej szybkości samochodu przy stosunkowo niskich obrotach. Gdyby nie obecność skrzyni biegów, samochodem zdołalibyśmy jeździć jedynie po prostym terenie. Jazda pod górki, w szeregu przypadków niezwykle strome, jak w wypadku wozów terenowych, nie była by dopuszczalna.

Skrzynia, prócz tego bazowego zastosowania, umie również odmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w granicach skrzyni użytkuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest szczegółem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest możliwe w trakcie wybrania pozycji luz. Zwykle znajduje się ona między biegami. Silnik pracuje w owym czasie samoczynnie, nie napędzając stworzonego przez nas samochodu.

W niektórych wozach, prócz lewarka do sztampowej zmiany biegów, znajduję się też drugi, jaki umożliwia nam zwiększenie czy też redukcję pełnego przełożenia – sprawdź naprawa skrzyni biegów powershift. Korzystna skrzynia biegów powinna nam zagwarantować wielką solidność i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z ręcznej zmiany oraz ułatwia sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To naturalnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony i zmniejsza się okazja na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda też totalnie inaczej aniżeli w modelu manualnym. Szablonowa skrzynia składa się z trzech podzespołów. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń i zespoły sterowania.

Jakikolwiek użytkownik, jaki zakupił samochód z samoczynną skrzynia biegów powinien się wcześniej zapoznać z jej niedociągnięciami oraz pozytywami. Nieraz wolno usłyszeć, że samochód z automatyczną skrzynią biegów więcej pali. Nie jest to do końca prawdziwość. Ten typ skrzyń nieczęsto też ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, iż jest eksploatowany w odpowiedni sposób. Niestety wymiana, bądź też dowolne prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są niesłychanie kosztowne.

Dodaj komentarz