Jakim sposobem nowoczesna fotografia postrzega ceremonię ślubną?

Wydawać by się mogło, że najłatwiejszymi zdjęciami do wykonania są zdjęcia młodej pary. Aczkolwiek w czasie ceremonii weselnej widać tak wiele różnych emocji na twarzach kluczowych bohaterów i uczestniczących w uroczystości gości, iż sam fotografik musi być człowiekiem o dużej wrażliwości, aby wszystkie te humory zamknąć w obiektywie. Fotografia ślubna potrzebuje uchwycenia sytuacji, chwili, która już się nie powtórzy, a tylko sami zaciekawieni będą w stanie ją przywrócić we wspomnieniach.

Najpiękniejsze są fotografie, na których młoda para cieszy się własną obecnością, bliskością, wzajemnym oddaniem oraz miłością, bez patrzenia w obiektyw aparatu fotograficznego. Fotografia weselna stanowi perfekcyjną pamiątkę, dokument, który następne pokolenia będą ze wzruszeniem obserwować, tak jak my teraz oglądamy własnych pradziadków w gustownych strojach z epoki – potwierdza to fotografia zakrzówek. Czasy zmieniają się żywiołowo, dzienne obrazy z stworzonego przez nas życia każdego dnia przechodzą do historii, należałoby najistotniejsze zdarzenia zatrzymać, chociażby dla potomnych.

Jeszcze kilkanaście lat temu fotografowie niezwykle nieczęsto wykorzystywali plener jako tło do fotografii weselnej. W największym stopniu legendarne były pozowane zdjęcia w atelier, na tle planszy widokowej przygotowywanej przez fotografa. Pole do popisu było znaczące. Pani młoda siedzi na ławeczce, pan młody pochyla się nad nią, a za nimi greckie kolumny i ogniste róże.

Wiele w bajkowych kolorach. Fotografia ślubna finalnie porzuciła czarno-białą formę na rzecz bogatej kolorystyki. Para młoda była długo oraz skrupulatnie rozmieszczona w należytych pozach do zdjęcia, pejzaże za nimi były zmieniane, makijaż napływał w świetle mocnych lamp. Następny punkt ślubnej imprezy był zrealizowany. Ostatecznie nadszedł czas, kiedy nowożeńcy odkryli, że piękno natury jest o dużo bardziej fotogeniczne aniżeli zakurzone plansze w atelier, fotografia weselna weszła w następstwie tego odważnie do parków, ogrodów, w góry, słowem otworzyła się na naturalne piękno. Każda pora roku ma własne uroki, które skwapliwie wykorzystywane są przez fotografów.

Dodaj komentarz