Kiedy nie znamy prawa – pomoc mecenasa

Rodzice na ogół potrzebowaliby dla własnych dzieci kariery prawniczej. Jednakowoż jednocześnie w naszym kraju zaufanie do mecenasów ciągle maleje. Dotyczy to też adwokatów, choć dawno temu pośród zawodów jurydycznych cieszyły się największym zaufaniem. Wynikało to z faktu, że adwokaci jednoczyli się z obrońcami opozycjonistów, co wzbudzało do nich sympatię. Po przemianach ustrojowych zauważamy to naturalnie dzięki mediom, że adwokaci bronią nie zawsze znanych osób publicznych. Prawnik pomaga niemniej jednak kontrahentowi w imię prawa, wedle jakiego każdy ma do takiej obrony prawo, obojętnie od własnego stosunku do popełnionego przez niego czynu.

Choć jakikolwiek adwokat ma obowiązek przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to niemniej jednak nie wystarcza, żebyśmy im wierzyli. Kodeks ten mówi wyraźnie, że stosunek konsumenta oparty jest na zaufaniu oraz adwokat powinien zakończyć współpracę z klientem jeśli ten stracił to zaufanie. Interesujące, ilu mecenasów faktycznie zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Starożytni jak mieli w tym przypadku rację. Nieznajomość prawa po prostu szkodzi, ponieważ nie jest żadnym wyjaśnieniem, gdy popełni się czyn niedozwolony, stojący w sprzeczności z jakimś aktem prawnym. Nie sposób niemniej jednak zaznajomić całego prawa obowiązującego w danym kraju. Też prawnicy specjalizują się w określonych jego dziedzinach. I tak nawet adwokat Łódź ranking koncentruje się albo na rozporządzeniach prawa karnego, bądź na sprawach rozpatrywanych przez sądy rodzinne oraz tak dalej.

Zwykłemu człowiekowi niezmiernie łatwo wejść w konflikt z prawem, bo, jak wspomniałam, gąszcz przepisów jest w zasadzie nie do ogarnięcia. Kiedy tak właściwie już tak się zdarzy bez wątpienia należałoby poszukać pomocy kogoś takiego, jak adwokat. Nie tylko pomoże nam w pełni zrozumieć kłopot, w jakim się znaleźliśmy, jednak może sprawnie przeprowadzić nas przez meandry potencjalnego procesu karnego. Koszt, jaki to za sobą niesie oraz tak może być o wiele niższy, aniżeli bez takiego fachowego wsparcia. Prawnik ma okazję przydać się nam w bynajmniej oczekiwanym momencie. Należałoby znać prawo w miarę możliwości. Jakkolwiek warto również zaufać fachowcowi, kiedy tak właściwie już zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz