Sztuka lekarska używająca zioła – gdzie kupićć?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji lekarstw. Zioła uznano wówczas za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX i XX w. twierdziła nawet, że są niezmiernie niezdrowe oraz trujące. W dzisiejszych czasach jednakże zioła z powrotem uzyskują odpowiednią sobie rangę we nowoczesnej medycynie to właśnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła należałoby jest stosować w przypadku wszelkich lżejszych schorzeń. Nie mają bowiem tak drastycznych przypadkowych środków działania jak większość medykamentów. Część dzisiejszych internistów i pediatrów zaleca nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół oraz wyraźnie odradza aplikacja antybiotyków.

Przykładowo, w wypadku infekcji i zapaleń gardła i migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, antyseptyczne i przeciwzapalne. Jednakże zdarza się często, iż same zioła nie wystarczają i terapię wypada wspomagać antybiotykami – w owym czasie rekomendujemy white widow. Polska jest krajem o niesłychanie bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje wybitnie wiele roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w naturze, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na doskonałe warunki geograficzne również uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują zastosowanie również w medycynie, jak oraz w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek i mięta.

Przetwarza się je, np. suszy albo mieli i sprzedaje potem w formie przypraw lub również wiąże w pęczki oraz sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się również napary oraz herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne kultowe i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu oraz jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują wykorzystanie przede wszystkim w medycynie naturalnej, szczególnie w fitoterapii oraz aromaterapii.

Dodaj komentarz