Złom w domu – w jaki sposób się go pozbyć?

Dziś ekologia powinna być istotnym elementem życia każdego człowieka. Wobec tego również wkracza ona w niemal każdy aspekt jego egzystencji. Od niedawna propozycją na prowadzenie ekologicznego trybu życia jest posiadanie tak zwanego domu pasywnego. Jest to budynek, jaki ma niesłychanie małe zapotrzebowanie na energią grzewczą, dzięki czemu do minimum sprawdzona zostaje eksplantacja naturalnego środowiska przez nieduże użycie energii elektrycznej czy opału. Domy pasywne wytwarzają mniej dwutlenku węgla, jaki ma zgubny wpływ na środowisko.

Jak działa taki dom? W szczególe ogranicza się wydostawanie ciepła na zewnątrz dzięki szczelnej budowie, a też stara się wybudować w taki sposób dom, by biernie chłonął ciepło z zewnątrz (np. z energii słonecznej przez obszerne okna ustawione w kierunku południa). Znacząca jest też sama bryła obiektu – powinna być zwarta, ponieważ wtedy też minimalizowane są ucieczki ciepła na zewnątrz. Dodatkowo należałoby nie zapominać, iż dom pasywny nie jedynie jest bardziej ekologiczny od innych budynków, niemniej jednak też mnie drogi w utrzymaniu. Recykling jest pojęciem legendarnym całemu polskiemu społeczeństwu – tak, jak skup złomu ursus. Wszyscy zdają sobie sprawę, iż jeśli to możliwe, warto jest wykorzystać powtórnie zużyte surowce. Recyklingowi oddawanych jest wiele materiałów, np. plastik, co poniektóre metale, papier czy nawet ciepło. Jednak wypada pamiętać, że by recykling był w ogóle możliwy, ważna jest dobra segregacja śmieci. Ułatwiają ją dobrze oznakowane zbiorniki na odpady m.in. na szkło barwne, szkło białe, papier, makulaturę lub plastik.

Segregacja śmieci ma uchwytne korzyści dla naszego środowiska – to nie wyłącznie ożywcze powietrze (ujmuje się ilość dwutlenku węgla w powietrzu skutkiem mniejszej produkcji surowców), więcej zieleni i lasów (jakie nie są wycinane do produkcji papieru) oraz czysta gleba (bez rozkładających się odpadów). Ekologiczny tryb życia to również bezpośrednie korzyści dla osoby segregującej śmieci: mniejsze opłaty za wywóz odpadów (wywożenie posegregowanych śmieci nic nie kosztuje), a za zaoszczędzone pieniądze możemy coś nabyć lub, jeśli oszczędza skonstruowany przez nas spółdzielnia, może ona coś wyremontować lub też ulokować finanse w ocieplenie budynku.

Dodaj komentarz